۲۸/۳/۱۴۰۱| قدرت یک موسیقی| موسیقی فیلم هندی شاهدا

یک فیلم هندی خیلی قشنگ هست به اسم شاهدا که میتونم به شخصه بگم بالای ده باردیدیمش. هر بار که از تلوزیون پخش میشه خانوادگی میشینیم با همون اشتیاق اول میبینیمش.

یک دختر پاکستانی مسلمون توی هند گم میشه. اون صداشو از دست داده و نمیتونه صحبت کنه. سلمان خان اون بچه رو با قلب پاکش تا خود پاکستان میبره تا اون رو به خونش برسونه. سختی زیادی  توی راه میکشه . قاچاقی از مرز رد میشند تا خونه ای که این دختر حتی اسمش رو هم بلد نیست رو پیدا کنند.

هر چی بگم از شیرینی و قشنگی این فیلم کم گفتم. جایی از فیلم هست که یک خواننده توی محفلی شروع میکنه به خوندن. یک اهنگ خیلی زیبا در مورد درخواست حاجت از حضرت محمد.

میتونم بگم در هر ده باری که این فیلمو دیدیم، هر بار که نوبت به این خوندن رسیده هممون تحت تاثیر قرار گرفتیم. بابام  هر بار که این اهنگ رو میشنوه چشماش پر از اشک میشه. مامان هم دلش میلرزه. منم اگه صداشو بشنوم . موسیقی توی گوشم رو قطع میکنم و میرم تا ببینمش. هر ۱۰ بارم  بغض کردم.

کل این فیلم قشنگه اما اهنگ این صحنه یک نیروی ماورایی خاص رو همراه خودش داره.
احتیاج و در موندگی سلمان خان توی این صحنه به عمق وجود مخاطب میره. فقط با همین یک اهنگ. سلمان خان با شنیدن این اهنگ و غرق شدن توش به قدری تحت تاثیر قرار میگیره که دین خودش رو عوض میکنه و مسلمون میشه.

عجیب نیست؟ به نظر خیلی ها مفتی مفتی میاد ولی وقتی فیلم رو ببینی نه تنها شک نمیکنی که حتی خودت هم دین خودت رو عوض میکنی.

چی باعث میشه تا این صحنه اینقدر زیبا بشه؟ فکر میکنم همش به خاطر موسیقیه. اگر یکی به من بگه که ادمی توی زندگیش به خاطر یک اهنگ دینشو عوض کرده هیچ وقت تعجب نمیکنم. موسیقی همچین قدرتی داره.

قدرت موسیقی عمیق تر از اونکه بفهمیش و درونی تر ازاونکه با کلمات بیان بشه.
یک داستان تمام دوساعت رو مقدمه چینی میکنه و احساسات رو مثل دونه های جوانه توی خاک وجودت میکاره. با ظرافت و اروم و اروم. بدون هیچ عجله ای درست در جای مناسب فقط یک موسیقی خوب میتونه تمام اون احساسات را بگیره باهم بیامیزه و تاثیر عمیق رو ب جا بزاره.

همین موسیقی میتونه تموم وجودتو از ان خودش کنه و دوباره تورو برگردونه.
نه تنها این فیلم و نه تنها موسیقی فیلم بلکه تمام اهنگ های دنیا همین جوری‌اند. با شدت های مختلف و موقعیت های مختلف.

این هنر فراتر از درک ادمیه. یک موسیقی زیبا احساسات مربوطه رو میگیره و با جادو خودش به تعالی خودش میرسونه.
حتما برای شماهم پیش اومده که یک اهنگ اشکتون رو در اورده باشه.
حتما برای شماهم پیش اومده که با شنیدن یک اهنگ احساسات خاصی رو به یاد بیارید. مثل شنیدن اهنگ پاپیون که همیشه معنای ازادی رو پشت چشمام میاره.

موسیقی احساسات رو میتراشه و صیقل میده. طوفانی که به اوج خودش میرسه و وقتی تموم میشه تو ادم قبلی نیستی. هر بار تغیر با شنیدن یک مسیقی.

همیشه این جمله برام قشنگ بوده.
ـ تمام لحظات زندگی خودم رو با موسیقی رنگ میدم.

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *